Koty Pies Zwierzęta domowe

Relacje kot-pies

Nie lubi się jak pies z kotem. Albo: kocha się jak pies z kotem. Czyli na jedno wychodzi i tak: zawsze na nienawiść. A jednak, są wyjątki od tej reguły, i to niemałe, w dodatku zależące od wychowania i psa i kota. Jakim go wychowasz, takiego go masz.

Jednak pamiętaj, o psa wychowujesz zarówno ty, człowiek, ale wychowują też go inne zwierzęta z jakimi przebywa. Przykład: pies jest wśród innych psów, które źle reagują na koty. Ten pies uczy się od innych psów złych nawyków, i potem, jeśli jest już nawet odizolowany od tych psów, jest w nowym domu, w nowej rodzinie, nadal zachowuje się, jakby chciał zjeść kota. Dopaść i zjeść. Względnie najpierw rozszarpać.

Co zrobić z takim psem? O ile to możliwe, to warto spróbować go uczyć innego zachowania w stosunku do kotów. Zwłaszcza, jeśli mamy lub chcemy mieć kota w domu. Jeśli mamy w domu mieć małego kotka, musimy być bardzo ostrożni. Jest szansa, że pies się do niego przyzwyczai, jednak musimy mu pokazać, że ten kotek jest częścią rodziny, i że nie wolno psu na niego warczeć, szczekać ani tym bardziej rzucać się.

Ostrożnie pokazujemy kotka, ale trzymamy psa w tym czasie. Nie możemy pozwolić, aby zrobił krzywdę kotu. Dopiero po jakimś czasie, powoli dajemy psu luzy i obserwujemy. Kiedy pies chce zrobić coś złego zwierzęciu, karcimy go za to, upominamy, mówimy, że nie wolno. Jeśli pies jest reformowalny, nauczy się w końcu. Potem na pewno będą się nieraz ścierać ich interesy, i być może stoczą jakąś wojnę, jednak pilnujemy, na ile to możliwe, aby nikomu nic się nie stało. Zwłaszcza uważajmy na małe kociaczki, bo duży kotek bardziej sobie poradzi, np. drapiąc go, gdy ten chce mu coś zrobić. Ten mały jednak jest bardziej bezbronny.

Pies z kotem mogą żyć w wielkiej zgodzie. Znam domy, gdzie jest kilka psów i kotek, wychowywany od małego, wprowadzony do domu, kiedy te psy były już dorosłe. Znam też dom z jednym psem i dwoma kotkami – wszyscy żyją w przyjaźni. Lub też inne domy, gdzie jest jeden pies i jeden kot, i nikt nikomu nie robi krzywdy. Jest to zatem możliwe, tylko trzeba nad tym bardzo popracować.
mks

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy