Dziecko i zwierzę Pies Zwierzęta domowe

Pies, kot, a może żółw? Jakie zwierzę jest najlepsze dla dziecka?

Pies, kot, a może żółw? Jakie zwierzę jest najlepsze dla dziecka?

Autorem artykułu jest Marcin1984

Dziecko od najmłodszych lat powinno się uczyć odpowiedzialności. Specjaliści twierdzą, że najlepszym nauczycielem dziecka jest zwierzę, które trzeba nakarmić, wyprowadzić na spacer, czy po nim posprzątać.

Najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. Ale czy jest najlepszym przyjacielem dziecka?

Pies jest zwierzęciem, które nie posiada swojego charakteru. Przywiązuje się do człowieka i jest w pełni od niego zależny. – To, czy pies będzie dobrym przyjacielem naszego dziecka, zależy w pełni od jego opiekunów – powiedział Krzysztof Książczyk, pracownik schroniska dla zwierząt w Łodzi. – Zanim kupimy psa, kota, królika, chomika, czy inne zwierzę, należy to dokładnie przemyśleć. Nie sztuką jest zrobić pochopne zakupy, a potem oddać zwierzaka do schroniska, lub co gorsza gdzieś wyrzucić, bo nie spełnia naszych oczekiwań.

Jeśli nie pies, to co?

Myśląc o zwierzęciu dla dziecka, nie musimy brać pod uwagę tylko psa. Może to być np. kot, chomik, czy żółw.

– Wśród ludzi popularne są również koty, ale należy pamiętać, że one żyją w swoim świecie. Kot jest zwierzęciem tajemniczym. Daje się pogłaskać, czy nakarmić. Nie da się nim jednak manipulować, przez co nie jest to najlepszy przyjaciel dziecka – powiedział Krzysztof Książczyk.

Zależy, do czego nam zwierzak ma służyć. – Jeśli celem jest nauczenie dziecka odpowiedzialności, to dobrze pomyśleć o zwierzaku, który nie wymaga bardzo dużo opieki. Dobrym przykładem takiego zwierzęcia będzie żółw – usłyszeliśmy od Ewy Cichockiej – Kurowskiej, pediatry z Olsztyna.

Przez forum Familie.pl jakiś czas temu przetoczył się spór o wyższość gryzoni nad rybkami. Niestety naszym forumowiczom nie udało się wykazać, co jest lepsze. – Zarówno jedne, jak i drugie mają swój urok. Wszystko zależy od naszych gustów i upodobań – czytamy na forum.

Jedyne, co łączy użytkowników portalu Familie.pl w tej kwestii, to sam fakt posiadania zwierzęcia. – Moje dzieci miały rybki i chomiki, syn też miał szczura i patyczaki, córka białe myszki. Wnuczka w spadku dostała akwarium z rybkami i też miała chomiki. Jedno jest pewne: warto jakieś zwierzątko mieć… decyzja co… to już indywidualna sprawa… – napisała oliwka.

Dziecko i zwierzę. Od kiedy można stosować takie połączenie?

Jeśli pies spełnia odpowiednie cechy, to nie ma przeciwwskazań, żeby był obecny w życiu dziecka od samego początku – dowiedzieliśmy się od Anety Boryczko, właścicielki poradni psychologiczno – pedagogicznej dla dzieci w Krakowie. – Pies musi być łagodny, dobrze wyszkolony i odpowiednio przygotowany przez opiekunów na pojawienie się dziecka w domu. Kontakt małego dziecka ze zwierzęciem uczy empatii, opiekuńczości. Kontakt z psem
pozwala dziecku zrozumieć, że oprócz przyjemności są też obowiązki.

– Jeśli w domu pies był wcześniej niż dziecko, to należy go oswajać z myślą, że pojawi się w domu nowy człowiek – uzupełnia Robert Gruszka, weterynarz z Wrocławia. – Zanim dziecko przyjdzie ze szpitala, należy dać psu do powąchania jakieś rzeczy do niego należące, żeby się oswoił z nowym zapachem. Absolutnie nie wolno drastycznie odepchnąć zwierzęcia, ponieważ może poczuć się zazdrosny i zrobić krzywdę dziecku. Czas poświęcony zwierzęciu należy ograniczać stopniowo.

Czy trzymanie zwierzaka w domu, w którym jest małe dziecko jest bezpieczne?

Mając małe dziecko w domu, musimy zwrócić uwagę, skąd bierzemy zwierzaka. Nigdy nie ma stu procentowej pewności, że zwierzę nie jest nosicielem jakiejś groźnej bakterii, ale ryzyko jest dużo mniejsze, gdy kupujemy je w dobrych sklepach zoologicznych – przestrzega Ewa Cichocka – Kurowska. – Adoptując zwierzę ze schroniska, nie ma już takiej pewności, ponieważ, mimo iż przebadany, to nie zawsze znana jest jego przeszłość.

Marcin Osiak
[email protected]

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

hastagi na stronie:

#żółw domowy

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #badania   #golden retriever   #jak   #jest   #nagle   #od   #pod   #sobie   #tak samo   #tego   #za