Zwierzęta domowe

Jak wybrać klatkę dla szynszyla

Klatka dla szynszyli powinna być duża i dostosowana do ilości zwierzątek w niej przebywających.
Dokonując wyboru, przede wszystkim zwróćmy uwagę na klatkę o jak najmniejszej ilości elementów plastikowych i drewnianych. Nie może być zbyt duże elementów drewnianych, ponieważ zostałyby szybko pogryzione przez szynszyle i zniszczone.

Sklepy zoologiczne oferują klatki z plastykowymi kuwetami. Dlatego musimy upewnić się, czy istnieje możliwość zakupu wymiennej kuwety, jeśli ta pierwsza zostanie zniszczona. Idealnym rozwiązaniem byłaby kuweta metalowa, pozbawiona ostrych kantów – jej gryzoń nie dałby rady zniszczyć. Kuweta powinna być jak najwyższa. W przeciwnym, razie znaczna ilość podściółki może znajdować się ciągle poza klatką, którą to szynszyle będą rozsypywać podczas zabawy i skakania. Kuweta to jest ten dół klatki. Przy okazji, kupy szynszyla lądują również wraz z podściółką na zewnątrz klatki i trzeba je sprzątać. Do tego na podłodze ląduje piasek,w którym szynszyle się kapią.

Odległość między prętami nakładanej góry klatki nie może być zbyt duża. Góra z metalowych prętów zapewnia dobra wentylację. Nie mogą być zbyt duże odległości między prętami. Małe szynszyle, nowo narodzone szynszyle z łatwością mogłyby się z niej wydostać. Zaczepy boczne w żadnym wypadku nie powinny być wykonane z plastiku. W takiej sytuacji mogłoby szybko okazać się, że kuweta nie jest połączona z metalowa górą. Wnętrze klatki to przede wszystkim poziomy. Piętra powstałe z umieszczonych na różnych wysokościach drewnianych półek, które zostaną wykorzystane przez szynszyle do nieustannego skakania i biegania oraz do siedzenia na nich w czasie, kiedy nie śpią, do odpoczynku.

Warto przynieść do klatki gałęzie lub konary drzew. Jednak musimy je umieścić tak, aby były stabilne i nie spadły na szynszyle. Warto więc je wkomponować jakoś w całość. Szynszyle będą wspinać się na gałęzie i konary, będą po nich skakać. Mogą to być gałęzie jabłoni – jednak nasza szynszyla ma po nich biegunkę, a raczej po ich gryzieniu. W klatce powinno się znaleźć miejsce na schron. Może to być taki jakby bunkier dla szynszyli. Np. może może być to drewniany domek, lub gliniana donica odwrócona do góry dnem, z otworem na wejście. Szynszyle potrzebują takiej kryjówki, by czuć się bezpiecznie i w razie konieczności ukryć się przed niebezpieczeństwem czy potencjalnym zagrożeniem. Szynszyle uwielbiają spać w tych domkach lub chować się w nich.

Dno klatki trzeba wyłożyć trocinami dość grubo. Ma to zapewnić wchłanianie moczu, brzydkich zapachów oraz zapewniać ciepło. Te trociny są takim miękkim dywanem. Trociny kupujemy w sklepie zoologicznym. Te pochodzące z nieodpowiedniego źródła, którym jest jakiś tartak lub warsztat stolarski, mogą być nieodpowiednie, np. zbyt pyliste, miałkie, wilgotne. Trociny zmienia się w zależności od potrzeby. Bierzemy pod uwagę ilość zwierzątek w danej klatce. Przy jednym osobniku średnio wymiana trocin jest dobre raz w tygodniu.
mks

hastagi na stronie:

#klatki dla szynszyli

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #cych   #cym   #karm   #kiedy   #kota   #kta   #mks   #oko   #oraz   #przez   #psa