Od której nogi zaczynają nasi czworonożni przyjaciele?

[Data: 2009-01-27]

Codziennie obserwujemy czworonożne zwierzęta (czworonogi). Koty i psy truchtają obok nas bez przerwy i każdy podziwia pełne gracji ruchy konia czy jelenia. Niemniej większość z nas nawet nie próbuje analizować sposobu, w jaki się poruszają. Którą nogę wysuwają jako pierwszą i w jaki sposób udaje im się koordynować ruch wszystkich czterech kończyn, poruszając się do przodu?

Zespół naukowców zbadał to zagadnienie i odkrył, co interesujące, że ruch czworonogów jest zazwyczaj błędnie przedstawiany w modelach i na ilustracjach. Wyniki badań pt. “Błędne opisy sposobu poruszania się czworonogów w muzeach historii naturalnej” zostały opublikowane w ostatnim wydaniu czasopisma Current Biology. Pokazują one, że anatomowie, wypychacze zwierząt i projektanci zabawek źle przedstawiają ruch koni i innych zwierząt czworonożnych w około 50% przypadków, pomimo że prawidłowy ruch czworonogów został opisany i zilustrowany ponad 120 lat temu!

Zespół naukowców zbadał obrazy czworonogów w ruchu, które można znaleźć w muzeach i stwierdził, że niemal żaden nie został przedstawiony z dwiema kończynami z tej samej strony podniesionymi nad podłoże w tym samym czasie. Nawet książki napisane dla weterynarzy i anatomów zwierząt często nieprawidłowo opisują ruchy czworonogów.

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&DOC=7&CAT=NEWS&QUERY=012d0829b4f2:f75b:26966110&RCN=30394

“Naszym kluczowym odkryciem jest fakt, że szansa na trafienie na błędne przedstawienie poruszającego się czworonoga w naszym otaczającym środowisku wynosi około 50%, co oznacza ni mniej ni więcej tylko czysty przypadek” – powiedział dr Gábor Horváth z Uniwersytetu Eötvös w Budapeszcie. “Nikt się tego nie spodziewał, ponieważ eksperci od ruchów zwierząt znają doskonale cechy chodu czworonogów od czasu znanej i pionierskiej pracy Eadwearda Muybridge’a, opublikowanej w latach 80-tych XIX w.”

W rzeczywistości czworonogi poruszają się przesuwając najpierw lewą tylną, a następnie lewą przednią kończynę. Po czym powtarzają ten sam schemat z prawą nogą. Wszystkie czworonogi poruszają się według takiego samego schematu, a różni je jedynie rytm kroków.

Uniwersalność takiego sposobu poruszania się – powiedział dr Horváth – wynika z maksymalnej stabilności statycznej jaką zapewnia. Innymi słowy poruszając się wolno, koń czy pies opiera się przez cały czas na trzech kończynach w układzie trójkąta. Im środek masy ciała znajduje się bliżej środka pomiędzy tymi trzema punktami, tym większą zachowują stabilność.

Dr Horváth wyjaśnił, że spora część błędnego obrazowania ruchu czworonogów wynika z niedbalstwa i kopiowania innych, nieprecyzyjnych ilustracji. Nieprawidłowe obrazy są przekazywane kolejnym generacjom w książkach, dziełach sztuki i publikacjach anatomicznych. W przypadku zabawek dla dzieci – jak mówi – taki błąd może mieć mniejsze znaczenie, ale w muzeach historii naturalnej i podręcznikach do anatomii, naukowa poprawność powinna być wymogiem.

Więcej informacji:
http://www.current-biology.com

Teksty pokrewne: 28038

Kategoria: Różne
Źródło danych: Current Biology
Referencje dokumentu: Horváth, G. et al. (2009) Erroneous quadruped walking depictions in natural history museums. Current Biology (w druku). Publikacja internetowa z dnia 27 stycznia; DOI: DOI:10.1016/j.cub.2008.12.011.
Indeks tematyczny: Badania Naukowe; Weterynaria i nauki o zwierzętach

RCN: 30394

Authors

Related posts

Top